Kompostovať môžete hravo aj v malom byte

Skladovanie odpadu patrí k boľavým miestam našich miest aj domácností. Ľudstvo už vytvorilo toľko nepotrebných vecí a zvyškov, že pomaly nevie, čo s nimi. Preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako ho produkovať čo najmenej, alebo akým spôsobom odpad efektívne spracovať a ďalej využívať.

Bioodpad z domácnosti tvoria predovšetkým kuchynské zostatky, ako napríklad zvyšky jedál rastlinného pôvodu, zvyšky ovocia a zeleniny – zelené časti aj šupky, škrupiny z vajec či orechov, kôstky, kávové usadeniny, ale tiež čajové vrecúška, servítky či papierové vreckovky. To všetko dokážete spracovať na kompost, využiteľný ako hnojivo v záhradke. V prípade exotického ovocia sa nemusíte báť ani pesticídov, ktoré by zostať na povrchu, počas chemických procesov pri kompostovaní sa totiž zničia.
 

Ak máte dom so záhradkou alebo chatku, vyrobíte si kompostér aj sami. Vyzretý kompost má hnedú, prípadne tmavohnedú farbu a jemnú hrudkovitú konzistenciu. Správne spracovaný kompost však nezapácha, ale vonia ako lesná pôda. Otázkou zostáva, ako tento bioodpad spracovať v priestore malého bytu, kde je v podstate nemožné vytvoriť vhodné podmienky na kompostovanie. V podstate máte dve možnosti – využiť elektrický kompostér alebo takzvané vermikompostovanie.

Výhodou elektrických kompostérov je ichjednoduché umiestnenie kdekoľvek v kuchyni a ľahké intuitívne ovládanie. Vzhľadom pripomínajú moderné smetné koše či elektrické spotrebiče s elegantným dizajnom. Zera Food Recycler dokáže s pomocou kompostovacieh aditíva dokonca spracovať aj drobné kostičky či nespotrebované cestoviny.
 

Vermikompostovanie pre zmenu využíva šikovnosť drobných živočíchov, najmä dážďoviek, ktoré dokážu biologický odpad takisto premeniť na veľmikvalitné hnojivo. Takejto kompostovacej nádobe takisto nájdete miesto v kuchyni alebo na balkóne. Dôkazom toho, že aj v tejto sfére možno posúvať hranice dizajnu, je vermikompostér UrbAnlive, ktorý vymyslel český dizajnér Jiří Pelcl. Tento rok dokonca získal cenu Red Dot Design Award.

Foto Urbanlive-Vermikomposter

 

FOTO: Food Cycle Science, Food Recycler, Plastia, Urbanlive, Whirlpool

Matej Toman