TOP 7 eko produktov s ocenením Red Dot Design Award

Preslávená červená bodka je značkou kvality a originálneho vyhotovenia výrobkov. Kto získa Red Dot Design Award, má v rukách naozaj prestížne ocenenie. Nasledujúce produkty však okrem známeho hesla, že forma nasleduje funkciu, svedčia aj o tom, že príťažlivá forma môže byť výsledkom poctivého ekologického prístupu.

 

Zelenú dobrú chuť!

Bambus je úchvatná rastlina, ktorá dokáže v relatívne krátkom čase narásť do veľkej výšky. Ako surovina na výrobu rozličných vecí slúži už celé storočia, predovšetkým v Ázii. Tušili by ste však, že sa z nej dá vyrobiť aj jedálenský servis? Set 8pandas Series1 obsahuje všetky potrebné doplnky na stolovanie – taniere, misky aj šálky. Pritom nezaostáva ani ich estetická stránka. Majú príjemné oblé kontúry a ich povrch je jemne hebký až zamatový.

 

 

Ako v dažďovom pralese

Súčasný segment sanitárnych zariadení a doplnkov do kúpeľní čelí mnohým výzvam. Ako dosiahnuť skvelý zážitok zo sprchovania a zároveň znížiť spotrebu vody na minimum? Sprchová hlavica Eco Hand Shower od Grohe je jednou z mála, ktorá spája obidvoje a prináša ešte čosi navyše – ergonomický tvar, ktorý je inšpirovaným oblými líniami ľudského tela. Hlavica je tak nielen úsporná a šetrná z hľadiska spotreby vody, ale zároveň aj príjemná na dotyk. Zároveň má v sebe zabudovanú špeciálnu čistiacu technológiu, ktorá dokáže zabrániť usadzovaniu vodného kameňa na tryskách, a to doslova obyčajným zotretím prsta.

 

Keď štýlovo, tak ekologicky...

Výrazy, ako sú fast fashion či fast food, dnes zaznáva čoraz väčšie množstvo ľudí. A práve v súlade s hodnotami slow fashion, teda módy, ktorá nehľadí na rýchlu výrobu, kvantitu a bezohľadné vykorisťovanie lacnej pracovnej sily, bola vytvorená aj taška Jigsaw (v preklade „skladačka“). Kórejská firma Ecoinblank na jej výrobu používa recyklované zvyšky oblečenia, kože či dokonca staré vrecká kávy.

 

Účinný domáci filter

Rastliny nielenže skrášľujú naše príbytky, ale vďaka svojmu sofistikovanému koreňovému systému dokážu čistiť vzduch. Kvetináč AIRY bol navrhnutý tak, aby dokázal premeniť až osemkrát toľko znečisťujúcich látok na dôležité živiny, než je bežné. Má vytvorené špeciálne ventilačné štrbiny, takže čiastočky prachu a iných nečistôt sa ľahšie dostanú ku koreňom. Okrem toho poskytuje zeleni prostredie, ktoré podporuje jej rast. Praktickým doplnkom je aj zabudovaný indikátor, ktorý informuje o množstve vody v kvetináči.

 

Kočík z recyklátu? Prečo nie?

Máte malé bábo a radi chodíte na prechádzky? Holandská fFirma Greentom vymyslela detský kočík, ktorý vychádza z konceptu „cradle-to-cradle“ (od kolísky po kolísku), čo značí, že všetkým materiálom a komponentom možno po doslúžení  vdýchnuť nový život. Obsahuje výlučne čisté recyklované materiály, ako napríklad spracovaný polypropylén a bioplast, zatiaľ čo textilná časť je vyrobená z recyklovaných PET fliaš. Kočík je pritom ľahký a pevný, dokonca plne funkčný a modulárny, takže ho možno skladať podľa potreby či aktuálneho veku dieťatka.

 

Umývadlo, ktoré vás prežije

Jednoduchý názov Green (zelený) v prípade kolekcie umývadiel od talianskej firmy Ceramica Catalano napovedá, že nejde o celkom obyčajnú sanitu. Životný cyklus všetkých výrobkov je totiž zameraný na udržateľnosť, a tak všetky komponenty možno ľahko recyklovať. Precízne tvarované línie s drevenými prvkami a extra tenkým lemovaním dávajú umývadlám elegantný vzhľad. Ich tvar sa zasa stará o to, aby voda pri očiste zbytočne nestriekala mimo priestoru vaničky.

 

Nekonečné možnosti upcyclingu

K riešeniam, ktoré sa uchádzajú o červenú bodku kvality, neraz patria aj rozličné inovatívne materiály. DecoSOUL nemeckej spoločnosti Dräxlmaier Group je veľmi všestranný kompozitný materiál, vytvorený štrukturálnym organickým vrstvením. Výrobok, ktorý je dokonalým príkladom upcyclingu, teda opätovného využitia odpadu, pri ktorom sa často zvyšuje kvalita nového výrobku oproti tomu pôvodnému. DecoSOUL možno využiť pri výrobe nábytku či interiérového vybavenia automobilov alebo lietadiel. Ďalším počinom z Nemecka je aj dekoratívny materiál Carp, obsahujúci čisto prírodné zloženie. Vyrába sa totiž zo zvyšok citrusových plodov, takže je 100-percentne biologicky odbúrateľný, je však zároveň veľmi elastický a odolný. Má povrchovú úpravu pripomínajúcu mramor, ktorý pri použití tenšej vrstvy krásne presvitá. V závislosti od dopadu svetla nadobúda matný či lesklý vzhľad.

Matej Toman